Takaisin kaikkiin tapahtumiin
Gregorianan syksy
Esa Toivola, urut
Valitse oma tapasi kokea konsertti, tarjolla on neljä erilaista lipputyyppiä:
G. F. Händel
G. F. Händel
J. S. Bach
G. F. Händel
J. S. Bach
J. S. Bach
G. F. Händel
Gregorianan syksy
Kesän viimeiset linnut: Bach ja Händel luontoretkellä
📅 Su 27.9. klo 16–17.15
📍 Tyrvään kirkko (Kirkkokatu 1a, 38200 Sastamala)
Esiintyjät
Esa Toivola, urut
Anu Mattila, sopraano
Pirkanmaan Barokki
Aira Maria Lehtipuu ja Tiina Aho-Erola, viulut
Eija Laru, alttoviulu
Tähti Oksanen, sello
Anna Rinta-Rahko, basso
Händel tunnetaan hallelujasta ja Bach passioistaan, mutta massiivisten joukkokohtausten lisäksi he molemmat olivat myös herkkien sävyjen ja virtuoottisten soolojen mestareita. Pirkanmaan Barokki päättää kesäkautensa heidän säveltensä siivin metsän siimekseen, suloisen linnunlaulun ja pastoraalisen onnen pariin.
Ohjelmassa kuullaan rakastettuja aarioita sekä urkukonserttoja, joilla Händel viihdytti lontoolaista teatteriyleisöä näytösten väleissä. Tule bongaamaan käki, satakieli ja muut suloiset livertäjät! Pirkanmaan Barokin yhtyeen kanssa solisteina toimivat sopraano Anu Mattila ja urkutaituri Esa Toivola.
Liput
Valitse oma tapasi kokea konsertti, tarjolla on neljä erilaista lipputyyppiä:
🪶 Parhaan paikan parvilippu – parhaat paikat kirkon lehterillä, josta avautuu erinomainen näkymä esiintyjiin. Saatavilla vain rajoitettu määrä paikkoja.
🐦 Lintubongarin lippu – oma tuoli alttarialueelta kohti parvea. Harvinainen mahdollisuus kokea konsertti keskellä kirkon vaikuttavinta tilaa. Saatavilla vain rajoitettu määrä paikkoja.
🪺 Pesäpaikka – asetu mukavasti patjalle ja tyynylle kirkon lattialle. Rennoin tapa nauttia konsertista ja antaa sulosävelten soida. Saatavilla vain rajoitettu määrä paikkoja.
⛪ Penkkipaikka – perinteinen numeroimaton istumapaikka kirkon penkeissä.
Parhaan paikan parvilippu
35,00 €
Parhaat paikat kirkon lehterillä, josta avautuu erinomainen näkymä esiintyjiin. Saatavilla vain rajoitettu määrä paikkoja.
Lintubongarin paikka
30,00 €
Oma tuoli alttarialueelta kohti parvea. Harvinainen mahdollisuus kokea konsertti keskellä kirkon vaikuttavinta tilaa. Saatavilla vain rajoitettu määrä paikkoja.
Pesäpaikka
15,00 €
Asetu mukavasti patjalle ja tyynylle kirkon lattialle. Rennoin tapa nauttia konsertista ja antaa sulosävelten soida. Saatavilla vain rajoitettu määrä paikkoja.
